فروش اقساطی خودرو چک لیست نگهداری خودرو - کار ویترین

چک لیست نگهداری خودرو

چک لیست نگهداری خودرو

فرض کنید که قرار است شما با هواپیما به یک سفر خارجی بروید. زمانی که وارد هواپیما می‌شوید قطعا انتظار دارید که بررسی‌ها و نگهداری‌ها از هواپیما به طور منظم و دقیق انجام شده باشند.

و اگر قرار باشد که سوار ترن هوایی شوید، قطعا امیدوار خواهید بود که شخصی پیچ‌های شل، سیم‌های برق و قطعات فرسوده‌ی ریل را بررسی کرده باشد.

در مورد خودروی شخصی‌تان نیز همینطور است. مراکر فراوانی هستند که در صورت خرابی خودرویتان می‌تواند کمک‌های کنار جاده‌ای به شما ارائه دهد. اما با این حال، گیر افتادن موقت در کنار جاده هرچقدر هم که کوتاه باشد، موضوع نارحت‌کننده‌ای است.

برای خودروهای شخصی، پیشگیری هزاران بار بهتر از درمان است. با نگهداری درست و انجام سرویس‌های منظم، خودرویتان مطمئن‌تر و ایمن‌تر خواهد بود و کمتر به تعمیرهای گران‌قیمت نیاز خواهد داشت.

اصول نگهداری و سرویس برای افزایش طول عمر وسیله نقلیه‌ی شما

همانطور که گفته شد، برای خودروی شخصی پیشگیری بهتر از درمان است. نگهدار‌ی‌های اولیه بسیار ارزانتر از تعمیرات اساسی‌اند که در نتیجه‌ی بی‌توجهی باید انجام شوند.

بنا به دلایلی، بسیاری از مردم نسبت به نگهداری‌های اولیه از خودرویشان بی‌توجهند. آن‌ها بی‌توجهی خود را با دلایلی مانند «تا وقتی که راه می‌رود نیاز به تعمیر نیست» توجیه می‌کنند. البته این بهانه‌ها هرگز تمامی ندارند: «من زمان کافی را برای این کار ندارم.» یا «من چیزی از ماشین سر در نمی‌آورم.»

راه‌های بسیار زیادی برای نابود کردن یک خودروی کاملا سالم وجود دارد و یکی از رایج‌ترین آن‌ها نادیده گرفتن تعمیرات و نگهداری‌های اولیه است. دیر عوض کردن شمع‌ها، فراموش کردن تعویض روغن و بی‌توجهی به صدای جیغ ترمزها و صداهای تق تق مرموز، همگی خودروی شما را برای یک سفر بی برگشت به اوراقی آماده می‌کنند.

همچنین ممکن است شما به خاطر عدم رسیدگی به خودرویتان جریمه شوید. پلیس در بررسی‌های جاده‌ای ممکن است شما را برای لاستیک‌های فرسوده، چراغ ترمزهای معیوب، کمربند ایمنی خراب، شیشه جلوی ترک خورده و بسیاری از دلایل دیگر جریمه کند.

نگهداری خودرو در وضعیت مناسب، ایمنی شما را در جاده تضمین می‌کند و در دراز مدت باعث صرفه‌جویی بسیار زیادی در هزینه‌های شما می‌شود. برای خودروهای شخصی، پیش‌گیری هزار بار بهتر از درمان است. نگهدار‌ی‌های اولیه بسیار ارزانتر از تعمیرات اساسی‌اند که در نتیجه‌ی بی‌توجهی باید انجام شوند.

دفترچه راهنمای مشتری را مطالعه کنید

ممکن است خواندن دفترچه راهنمای سرویس خودرو به اندازه‌ی خواندن یک رمان پرفروش جدید جذاب نباشد، اما اطلاعات و نکات کاربردی بسیاری در آن یافت می‌شود: کدام مایعات را باید کامل پر کرد (و هر چند وقت یک بار)، چگونه فشار باد لاستیک را باید بررسی کرد، هنگام داغ کردن موتور خودرو باید چه کار کرد و چگونه باید لامپ‌های چراغ‌های راهنما رو عوض کرد. این مطلب به شما آموزش می‌دهد که چگونه نگهداری‌های اولیه را به شیوه‌ی صحیح انجام دهید.

سرویس‌های برنامه‌ریزی شده را نادیده نگیرید

دفترچه راهنمای مشتری به شما می‌گوید که سرویس‌های برنامه‌ریزی شده در چه زمان‌هایی باید انجام شوند. این‌ سرویس‌ها معمولا شامل بررسی کامل خودرو و تعویض هر قطعه‌ای که نیاز به تعویض دارد، می‌شوند: شمع‌ها، تسمه تایم و غیره.

انجام شدن سرویس‌های برنامه‌ریزی شده توسط نمایندگی دو مزیت بزرگ دارد:

 • شما مطمئن خواهید بود که قطعات تعویضی اورجینال هستند و همچنین نیروی متخصص این سرویس‌ها را انجام می‌دهد.
 • یک سابقه‌ی مکتوب از تاریخ انجام سرویس‌های خودرو وجود دارد که اگر بخواهید خودروی خود را در آینده بفروشید، این سابقه برای خریداران با اهمیت است..

چک‌لیست‌های تعمیر و نگهداری خودرو

تکنولوژی خودروها همواره در حال پیشرفت است و موتور خودروهای امروزی بسیار پیشرفته‌تر از موتور خودروهای زمان والدین ما هستند. با ظهور سیستم‌های مدیریت موتور کامپیوتری دیگر مانند گذشته نمی‌توان کاپوت را باز کرد و با چرخاندن یک آچار خودرو را تعمیر کرد.

با اینکه موتور خودروهای مدرن کمی پیچیده‌تر از گذشته شده‌اند، بیشتر کارهای ساده‌ای که برای نگهداری از خودرو باید انجام داد، از نیم قرن پیش تا حالا تغییری نکرده‌اند.

چک‌لیست‌های ایمنی اولیه‌ی خودرو

 • کمربند‌های ایمنی – عملکرد کشش و سگک کمربند را بررسی کنید
 • چراغ‌های بیرونی – در صورت لزوم لامپ‌ها را تعویض کنید
 • ترمز دستی – اطمینان حاصل کنید که ترمز دستی می‌تواند خودرو را روی یک شیب نگه دارد
 • شیشه جلو و آینه‌ها – شیشه جلو و آینه‌ها را برای ترک‌خوردگی بررسی کنید
 • برف‌پاک‌کن‌ها – سایش تیغه‌ها‌ی برف‌پاک‌کن‌ را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید
 • بوق – اطمینان حاصل کنید که به درسی کار می‌کند
 • مایعات – سطح روغن موتور و آب رادیاتور را بررسی کنید
 • لاستیک‌ها – اطمینان حاصل کنید که فشار باد لاستیک‌ها در سطح مناسبی است، سایش آج لاستیک‌ها را بررسی کنید
 • لاستیک زاپاس و جک – اطمینان حاصل کنید که به درستی کار می‌کنند، جعبه ابزار را بررسی کنید

چک‌لیست مایعات

 • روغن موتور
 • آب رادیاتور
 • روغن ترمز
 • روغن هیدرولیک
 • مایع شیشه شور
 • روغن کلاچ (خودروهای دنده دستی)
 • روغن گیربکس
 • روغن دیفرانسیل

چک‌لیست لاستیک‌ها

 • فشار باد لاستیک‌ها
 • آج و عمق آج را بررسی کنید
 • لاستیک زاپاس
 • جک خودرو و ابزار

چک‌لیست چراغ‌ها

 • چراغ‌های جلو
 • چراغ‌های خطر/راهنما
 • چراغ ترمزها
 • چراغ‌های دنده عقب
 • چراغ‌های مه‌شکن و چراغ‌های پارک

سایر موارد کلی که باید بررسی شود

 • شیلنگ‌های رادیاتور – نشتی و ترک‌خوردگی آن‌ها را بررسی کنید
 • فیلتر هوای موتور – تمیزی آن را بررسی کنید
 • باتری – خوردگی اطراف سرباتری‌ها را بررسی کنید
 • تسمه‌ فن‌ها – اطمینان حاصل کنید که هیچ‌کدام شل نیستند و هنگام استارت زدن صدایی از ‌آن‌ها خارج نمی‌شود
 • صدا‌های غیر عادی موتور- استارت سخت و صدای تیک زدن و تق تق کردن
 • اطمینان حاصل کنید که صندلی‌های کودک به درستی نصب شده‌اند – آیا خودروی شما پایه صندلی کودک ایزوفیکس دارد؟

آیتم شماره ۱ نگهداری از خودرو: مایعات

مایعات را به طور منظم چک کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

مایعات مایه حیات خودروی شما می‌باشند. اگر مکانیکتان از شما بپرسد آخرین بار چه زمانی روغن هیدرولیک خودرویتان را تعویض کردید و شما پاسخ دهید: «مطمئن نیستم» یا «روغن هیدرولیک دیگر چیست؟»، احتمالا نیاز است که اطلاعات خود را درمورد مایعات مورد‌ استفاده‌ی خودرویتان بیشتر کنید.

بیشتر خودروها از این مایعات استفاده می‌کنند: روغن موتور، آب رادیاتور، روغن گیربکس اتوماتیک، مایع شیشه شور، روغن ترمز، روغن کلاچ، روغن هیدرولیک، مایع الکترولیت باتری (آب مقطر) و بسته به نوع خودرو احتمالا بیشتر. مایعات را مرتبا چک کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

آیتم شماره‌ی ۲ نگهداری از خودرو: لاستیک‌ها

تنظیم باد لاستیک‌ها روی فشار صحیح باعث افزایش طول عمر لاستیک‌ها و کاهش مصرف سوخت می‌شود.

گیج‌های باد لاستیک ارزان‌قیمت‌اند و استفاده از آن‌ها آسان است. اگر هنگام رانندگی احساس می‌کنید خودروی شما به یک سمت کشیده می‌شود، احتمالا لازم است تنظیم فرمان و بالانس چرخ‌ انجام دهید.

یک راه خوب برای افزایش عمر لاستیک‌ها این است که به طور منظم زاویه‌ی چرخ‌ها را تنظیم کنید تا سایش ناصاف کاهش یابد.

آیتم شماره ۳ نگهداری از خودرو: برف‌پاک‌کن‌ها

اگر از آخرین بار که پلاستیک روی تیغه برف پاک کن‌‌ها را تعویض کردید چند سال گذشته است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تیغه برف پاک کن‌های جدیدی نصب کنید.

در آب و هوای خشن، تیغه برف پاک کن‌ها حداقل سالی یک بار باید تعویض شوند – و اگر از شیشه جلو دید خوبی به بیرون ندارید، باید زودتر آن‌ها را تعویض کنید.

برای نصب تیغه‌های باکیفیت کمی بیشتر هزینه کنید، قطعا متوجه تفاوت خواهید شد.

آیتم شماره ۴ نگهداری از خودرو: فیلتر هوای موتور

فیلتر هوا به نوعی مانند ریه‌ی خودروی شماست. اگر فیلتر هوا با گرد و غبار مسدود شده باشد، هوای کثیف وارد موتور خودرو شده و عملکرد آن کاهش می‌یابد.

دسترسی به بعضی از فیلترهای هوا آسان است و خودتان می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید در حالی که دسترسی به بعضی دیگر سخت‌تر است که در این صورت باید به یک مکانیکی مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. دفترچه راهنمای خودرو مشخص کرده است که فیلتر هوا هر چند وقت یک بار باید تعویض شود.

به طور کلی، هر چه بیشتر از سیستم استاپ/استارت استفاده کنید و هرچه بیشتر در جاده‌های خاکی رانندگی کنید، بیشتر نیاز است که فیلتر هوا را تعویض کنید.

آیتم شماره ۵ نگهداری از خودرو: تمیز کردن

بیرون خودرویتان باید به طور منظم شسته شود، به خصوص اگر خودرویتان را زیر درختانی پارک می‌کنید که شیره از آن‌ها می‌ریزد یا در محل زندگی‌تان خفاش‌های میوه‌خوار وجود دارد. در صورتی که فضولات خفاش‌ها و شیره‌ی درختان به مدت طولانی روی بدنه‌ی خودرو باقی بمانند، به رنگ آن آسیب می‌زنند.

اگر داخلی خودرویتان نامرتب باشد، می‌تواند سوسک‌ها را جذب کند، شخصی که با او قرار دارید را فراری دهد و بوی نامطبوعی در خودرویتان ایجاد کند.

آیتم شماره ۶ نگهداری از خودرو: باتری

باتری‌ها درست در زمانی که بیشترین نیاز را به آن‌ها دارید از کار می‌افتند، بنابراین لازم است که: ۱- بدانید که سن باتری چقدر است، ۲- هر بار که کاپوت را باز می‌کنید، سرباتری‌ها را برای وجود خوردگی بررسی کنید و ۳- هر زمان که لازم بود مایع الکترولیت باتری را پر کنید. از آب مقطر استفاده کنید و بیش از حد آن را پر نکنید.

استفاده‌ی کم از خودرو باعث می‌شود که باتری آن خالی شود، بنابراین هر چند وقت یک بار خودرویتان را روشن کنید تا باتری آن خالی نشود.

اشتباهات رایجی که می‌توانند به خودروی شما آسیب بزنند

به عنوان یک مالک خودرو، به احتمال زیاد شما می‌خواهید که خودرویتان هر چه بیشتر عمر کند. در مراقبت از خودرو اولین قانون این است که به آن آسیب نزنید. در ادامه به چند اشتباه که باید از آن‌ها اجتناب کنید اشاره شده است.

ترمز گرفتن‌‌های بی‌وقفه هنگام پایین آمدن از سرپایینی‌های‌ طولانی

لنت‌های ترمز وقتی که داغ می‌شوند، سریعتر ساییده می‌شوند. گرفتن ترمز به صورت بی وقفه در هنگام پایین آمدن از یک سرپایینی باعث می‌شود که ترمز‌ها به شدت داغ شوند. بهتر است که هنگام رانندگی در سرپایینی‌ها ترمز را به طور متناوب گرفته و رها کنید.

این روش فشار بسیار کمتری به لنت‌ها وارد می‌کند. البته، اگر لنت‌های شما کاملا ساییده شده باشند این روش هم شما را نجات نخواهد داد.

شست‌و‌شوی موتور با آب‌پاش فشار قوی

آب‌پاش‌های فشار قوی برای تمیز کردن لکه‌ها و کثیفی‌های روی ورودی بتنی پارکینگتان عالی عمل می‌کنند – اما برای تمیز کردن موتور خودرو که انواع قطعات پیچیده مانند سیم‌ها، سنسورها و دیگر قطعات در آن به کار رفته، چندان هم مناسب نیستند.

جریان پرقدرت آب می‌تواند قطعات الکتریکی، شیلنگ‌ها و درزگیر‌های لاستیکی را در یک چشم به هم زدن از جا بکند. به طور کلی استفاده از آب‌پاش فشار قوی ایده‌ی خوبی نیست.

شما تنها با چند پارچه‌ی کهنه و مقداری مایع چربی‌زدا می‌توانید موتور خودرویتان را تمیز کنید. البته، شما احتمالا فقط یک یا دو بار در سال باید این کار را انجام دهید.

فراموش کردن تعویض روغن

این مورد، رایج‌ترین اشتباه مالکین خودرو است، تا زمانی که روغن موتور شبیه لجن سیاه‌رنگ نشود، آن را عوض نمی‌کنند.

روغن موتور قدیمی به هیچ وجه برای خودروی شما خوب نیست، بنابراین لازم است که روغن موتور را بر اساس زمان بندی‌ای که در دفترچه راهنمای خودرو مشخص شده است، تعویض کنید (این زمان‌بندی برای مدل‌های مختلف، متفاوت است). همچنین حواستان باشد که هر چند وقت یک بار فیلتر روغن را نیز تعویض کنید.

استفاده نکردن از ترمز دستی

چه در جاده‌ی شیب‌دار یا در جاده‌ی هموار پارک کرده باشید، همیشه باید از ترمز دستی استفاده کنید.

جدا از دلایل ایمنی آشکار، استفاده از ترمز دستی باعث می‌شود که فشار کمتری به گیربکس وارد شود؛ گیربکس برای ثابت نگه داشتن خودرو طراحی نشده است. استفاده از ترمز دستی به سادگی می‌تواند چندین سال به عمر خودروی شما اضافه کند.

نادیده گرفتن صداهای مرموز

اگر شما اجازه دهید، خودرویتان می‌تواند با شما صحبت کند و اگر با دقت گوش دهید، می‌توانید بفهمید که سعی دارد چه چیزی بگوید. صدای جیر جیر هنگام باز کردن در سمت شاگرد به این معناست که لولاهای در نیاز به روغنکاری دارند. صدای کوبش ممکن است به این معنی باشد که لوله اگزوز شل شده است.

صدای ناله می‌تواند نشانه‌ای از جعبه‌دنده‌ی فرسوده باشد. صدای جیغ تیزی که هنگام گرفتن ترمز می‌شنوید، بسیار جدیست. این صدا نشانه‌ی قطعیست که لنت ترمزها نیاز به تعویض دارند. همیشه به خودرویتان گوش دهید. اغلب اوقات خود خودرو به شما می‌گوید که چه مشکلی دارد.

تعویض دنده از عقب به دنده جلو پیش از توقف کامل

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای وارد کردن یک آسیب بزرگ به جعبه‌دنده در طی چندین ثانیه، این است که قبل از توقف کامل و هنگامی که خودرو هنوز به آرامی در حال حرکت است، از دنده عقب به دنده‌ی جلو (یا بالعکس) بروید.

اساسا شما با این کار از جعبه‌دنده مانند ترمز استفاده می‌کنید و فشار بیش از حدی را به چرخ‌دنده‌های آن‌ وارد می‌کنید. این کار می‌تواند باعث فرسوده شدن جعبه‌دنده و آسیب دیدن میل گاردان شود.

فشار آوردن به موتور خودرو در هنگام استارت زدن

هنگامی که شما خودرو را استارت می‌زنید، بهتر است که برف پاک کن‌ها، رادیو، کولر و سایر لوازم جانبی خودرو خاموش باشند. به این طریق موتور راحت‌تر می‌تواند روشن شود.

حداکثر سایش در موتور خودرو در لحظه‌ی استارت اتفاق می‌افتد بنابراین وقتی که دارید سوییچ را می‌چرخانید، کمی به آن استراحت دهید. همچنین در زمستان برای گرم کردن موتور پس از روشن کردن خودرو به آن گاز ندهید.

این کار بیشتر از اینکه مفید باشد، به خودرو آسیب می‌زند؛ زیرا به روغن موتور فرصت کافی نمی‌دهد که تمام سیستم را روانکاری کند.

به جای این کار اجازه دهید که خودرو یک یا دو دقیقه در جا کار کند. تغییرات دمای سریع و شدید برای موتور خودرو بسیار مضر است.

ادامه دادن به رانندگی هنگام جوش آوردن خودرو

فرض کنید که شما در حال رانندگی در جاده هستید و ناگهان متوجه آمپر دمای آب می‌شوید که بالا رفته و وارد قسمت HOT شده است. در این لحظه شما می‌توانید توقف کنید و با یک یدک‌کش تماس بگیرید. اما به جای این کار، شما به رانندگی ادامه می‌دهید؛ با این امید که دمای آب کاهش پیدا کند و شما بتوانید خود را به یک تعمیرگاه برسانید.

قبل از اینکه شما متوجه شوید، آب رادیاتور از مخزن سرریز بیرون می‌زند و موتور به قدری داغ می‌کند که خودرو خاموش شده و دیگر حرکت نمی‌کند. بنابراین در نهایت باز هم مجبور می‌شوید که به یک سرویس یدک‌کش زنگ بزنید.

هر زمانی که خودرو به طور ناگهانی داغ کرد، بلافاصله آن را متوقف کنید؛ زیرا هرچه بیشتر به رانندگی ادامه دهید، می‌توانید آسیب‌ بیشتری به خودرو وارد کنید و در نتیجه هزینه‌ی بیشتری را متحمل شوید.

بنابراین در نهایت معلوم می‌شود که سرسیلندر ترک خورده و واشر سرسیلندر سوخته است. اگر در اولین نشانه از داغ کردن موتور توقف کرده بودید، ممکن بود که فقط برای نصب یک ترموستات جدید هزینه کنید. اما در عوض مجبور می‌شوید که میلیون‌ها تومان برای تعمیر موتور خودرو بپردازید.

جنبه‌ی اخلاقی داستان: هر وقت خودرویتان به طور ناگهانی داغ کرد، بلافاصله آن را متوقف کنید؛ زیرا هرچه بیشتر به رانندگی ادامه دهید، می‌توانید آسیب‌ بیشتری به خودرو وارد کنید و در نتیجه هزینه‌ی بیشتری را متحمل شوید.

کارهایی که در خانه می‌توانید انجام دهید

مطمئنا بعضی از کارهای مربوط به نگهداری از خودرو فقط باید توسط مکانیک‌های آموزش‌دیده و دارای مجوز انجام شوند، اما همه‌ی کارها این پیچیدگی را ندارند. اگر می‌خواهید کمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، تعدادی از کارهای نگهداری از خودرو را می‌توانید در خانه انجام دهید.

تنها چیزی که لازم دارید تعدادی ابزار، کمی وقت اضافه و کمی دانش فنی می‌باشد. به این ترتیب شما می‌توانید در هزینه‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری صرفه‌جویی کنید. در ادامه تعدادی از کارهایی که همین امروز می‌توانید در خانه انجام دهید، آورده شده است.

تعویض چراغ‌های جلو

چراغ‌های جلو معمولا پس از مدتی خراب می‌شوند. درواقع بیشتر چراغ‌های جلو چیزی جز یک لامپ‌ رشته‌ای نیستند و بنابراین پس از مدتی استفاده می‌سوزند.

برای تعویض چراغ جلو، ابتدا باید کاپوت خودرو را باز کنید (قبل از شروع کار خودرو را خاموش کنید). پشتی پلاستیکی را از پشت چراغ باز کنید. اتصالات الکتریکی را از پشت لامپ باز کنید. برای این کار دستکش عایق به دست داشته باشید. پس از باز کردن اتصالات الکتریکی، می‌توانید لامپ را از جایش خارج کنید. حال لامپ جدید را در محل لامپ قدیمی نصب کنید و اتصالات الکتریکی را متصل کرده و پشتی پلاستیکی را در جایش نصب کنید. در حین نصب لامپ جدید هم دستکش به دست داشته باشید زیرا چربی دست‌ها می‌تواند به لامپ جدید آسیب بزند. هنگامی که همه قطعات را نصب کردید، چراغ‌های جلوی خودرو را روشن کنید تا مطمئن شوید که لامپ جدید به درستی کار می‌کند.

تعویض باتری

عمر میانگین باتری خودرو بین ۳٫۵ تا ۵ سال است. این به آن معنیست که احتمالا در طول مالکیت خودرو حداقل یک بار باید با فرایند تعویض باتری دست و پنجه نرم کنید. تعویض یک باتری خراب کار دشواری نیست اما می‌تواند خطرناک باشد. حتما از دستکش‌های عایق و عینک محافظ چشم استفاده کنید و قبل از شروع کار به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

پیش از شروع کار حتما خودرو را خاموش کنید. ابتدا کاپوت را باز کرده و باتری را پیدا کنید. با انبردست یا آچار مهره‌ی نگهدارنده‌ی کابل مشکی را باز کنید. کابل سیاه را بپیچانید و همزمان آن را به بالا بکشید تا از سیم جدا شود (اگر کابل آزاد نشد، خوردگی‌ای که آن را در جایش سفت کرده پاک کنید یا از کشنده‌ی سرباتری استفاده کنید تا کابل‌ها آسیبی نبینند). به طریق مشابه کابل قرمز را جدا کنید.

با استفاده از یک آچار بکس گیره‌ی نگهدارنده‌ی باتری را باز کنید. باتری را از جایش خارج کرده و کنار بگذارید (به جای اینکه باتری را دور بیندازید، آن را به یک فروشگاه لوازم یدکی بدهید تا آن را بازیافت کنند). اگر بعد از باز کردن باتری باز هم خوردگی وجود داشت، آن را با ترکیب نوشابه بی کربنات و آب پاک کنید. صبر کنید تا پوسته کاملا خشک شود. باتری جدید را در سینی زیرباتری قرار دهید و گیره‌ی نگهدارنده را سفت کنید. کابل قرمز را به سر مثبت و کابل مشکی را به سر منفی متصل کرده و در جایشان سفت کنید. اطمینان حاصل کنید که هر دو کابل کاملا در جایشان سفت شده‌اند. استارت بزنید تا از بی عیب بودن اتصالات باتری مطمئن شوید. کاپوت را ببندید.

تعویض برف پاک کن‌ها

برف پاک کن‌ها معمولا فقط یک سال عمر می‌کنند (بسته به شرایط آب و هوایی محل زندگی شما، عمر آن کم و زیاد می‌شود). تعویض برف پاک کن احتمالا راحت‌ترین کاری باشد که شما انجام خواهید داد.

با وجود این، بسیاری از دارندگان خودرو باز هم ترجیح می دهند که برای تعویض برف پاک کن به مکانیک‌ها و نمایندگی‌ها مراجعه کنند. برای شروع کار ابتدا باید تیغه‌های جدید را بخرید. حواستان باشد که همه‌ی تیغه برف پاک کن‌ها یکسان نیستند. بنابراین لازم است که مدل دقیق تیغه برف پاک کن خودرویتان را بدانید. یک جفت تیغه‌ی سازگار با خودرویتان پیدا کنید.

برف پاک کن‌ها را از روی شیشه بلند کنید. تیغه‌ها را بچرخانید تا لولا معلوم شود. زبانه ای را که روی لولای تیغه قرار دارد بکشید تا از برف پاک کن جدا شود. برف پاک کن را به سمت شیشه جلو پایین بکشید تا از بازو جدا شود. تیغه را کاملا جدا کنید. برف پاک کن‌های جدید را همانطور که برف پاک کن های قدیمی نصب شده بودند، نصب کنید (در صورتی که به مشکل خوردید، به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید). لولای برف پاک کن هنگامی که در جایش سفت شد، باید یک صدای کلیک قابل شنیدن ایجاد کند. این کار را برای هر دو برف پاک کن انجام دهید و در نهایت برف پاک کن‌ها را روی شیشه جلو بخوابانید. قبل از تست برف پاک کن جدید، شیشه جلو را با یک شیشه‌شور باکیفیت تمیز کنید..

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا این امکان را برای موتور فراهم می‌کند که هوای تمیز به داخل خود بکشد. فیلتر هوای کثیف می‌تواند مصرف سوخت را افزایش داده و باعث فشار آمدن به سایر قطعات موتور شود. برای تعویض فیلتر هوا خودرو باید خاموش باشد. کاپوت را باز کنید و محفظه‌ی فیلتر هوا را پیدا کنید (دفترچه راهنمای خودرو نشان داده است که محفظه کجا قرار گرفته و چه شکلی است). محفظه‌ی فیلتر هوا را باز کرده و فیلتر هوای قدیمی را بیرون بیاورید. با یک پارچه‌ی کهنه محفظه‌ی هواکش را تمیز کنید. فیلتر جدید را درون محفظه نصب کرده و سپس درب محفظه را نصب کرده و سفت کنید. کاپوت را ببندید.

البته، اگر خودرویتان مشکلی پیدا کرد و نمی‌دانید که برای حل آن چه باید کنید، بهتر است که آن را به دست یک شخص حرفه‌ای بسپارید. به هر حال، وقتی که نمی‌دانید دارید چه می‌کنید، نباید با سر و کله زدن با خودرویتان اوضاع را خراب‌تر کنید. تعمیر و نگهداری از خودرو موضوع پیچیده‌ای است که نیاز به درک عمیقی از نحوه‌ی عملکرد خودرو دارد. فهمیدن حقایق مربوط به نگهداری از خودرو ممکن است درک واضح‌تری از این پیچیدگی به شما بدهد.

نتیجه‌گیری

اگر مرتبا زیر کاپوت خودرو را نگاه کنید، به سر و صداهای غیرعادی گوش دهید، هر چند وقت یک بار زیر خودرو را برای نشتی‌های مرموز بررسی کنید، برنامه‌ی سرویس دفترچه راهنما را دنبال کنید و مشکلات کوچک را قبل از اینکه بزرگ شوند برطرف کنید، مطمئن باشید که خودرویتان تا سال‌ها بدون هیچ مشکلی کار خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط :

تعمیر و نگهداری خودرو

 

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد .

نظرات کاربران 0

*
*