فروش اقساطی خودرو نحوه تعویض تایر خودرو - کار ویترین

نحوه تعویض تایر خودرو

نحوه تعویض تایر خودرو

تا زمانی که شخص دیگری این کار را انجام می‌دهد، تعویض لاستیک آسان بنظر می‌رسد.

تعویض لاستیک پنچر یکی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود که همه باید با آن آشنایی داشته باشند. اگر چندین مرحله‌ی اساسی را دنبال کنید و تجهیزات مناسب داشته باشد و بدانید که چگونه از آن‌ها استفاده نمایید، تعویض لاستیک کار دشواری نخواهد بود.

لاستیک‌ها اغلب در مکان‌های نامناسب پنچر می‌شوند. به همین علت، شما باید نقطه‌ی امنی را خارج از جاده پیدا کنید تا بتوانید لاستیک پنچر را خارج کرده و آن را تعویض نمایید. منظور از نقطه‌ی امن یعنی جایی که دور از ترافیک است و ترجیحاً سطحی سخت و هموار دارد.

ابتدا، شما به چند چیز احتیاج دارید

برای تعویض لاستیک خودرو، شما به یک زاپاس، آچار چرخ برای شل کردن مهره‌ها ( یا یک آچار سوکت دسته بلند با اندازه‌ی مناسب) و یک جک محکم احتیاج دارید. همراه داشتن آجر یا یک تکه چوب، ایده‌ی خوبی است و برای  ایمنی و پایداری بیشتر خودرو، می‌توان آن را پشت یکی از چرخ‌های طرف مقابل قرار داد. این کار بویژه در صورتی که که سطح زمین به اندازه‌ی کافی مسطح نباشد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اگر احساس کردید که روی زمین نرم قرار دارید، قبل از آن که شروع به بالا بردن ماشین نمایید، می‌توانید یک تکه تخته‌ی محکم را زیر جک بگذارید.

خودرو را بالا ببرید

قبل از شروع، چراغ‌های خطر خودرو را روشن کنید. اطمینان حاصل نمایید که خودرو در حالت پارک قرار دارد و سپس ترمز دستی را بکشید. به دنبال بریدگی‌ها و شیارهای قسمت زیر ماشین باشید، چرا که این شیارها محل مناسب و ایمن برای قرار گرفتن جک در زیر خودرو است. هنگامی که از پایداری خودرو و محل قرارگیری جک احساس رضایت داشتید، به آرامی اهرم جک را تا زمانی که مقداری از وزن خودرو از روی لاستیک پنچر برداشته شود، بچرخانید. ( اطمینان حاصل کنید که همچنان وزن کافی روی لاستیک قرار دارد تا بتوانید بدون آنکه چرخ بچرخد، مهره‌ها را شل نمایید.)

مهره‌ها را شل کرده و لاستیک پنچر را بردارید

شل کردن این مهره‌های سرسخت بیشتر نیازمند استفاده از تکنیک مناسب است تا داشتن قدرت فیزیکی. هنگامی که آچار چرخ را روی یکی از مهره‌ها قرار دادید، یک ضربه‌ی سریع بر خلاف عقربه‌های ساعت به آن بزنید تا مهره شل شود. رو به چرخ قرار بگیرید و بازو و پشت خود را صاف نگه دارید. اجازه ندهید که آچار چرخ از روی مهره لیز بخورد. همه‌ی مهره‌ها را به ترتیب باز کنید. ترفند کار این است که آچار چرخ را نسبت به زمین کم و بیش افقی نگه دارید و اجازه دهید وزن بدنتان بیشتر کار را انجام دهد.

هنگامی که تمام مهره‌ها شل شدند، برای بالا بردن خودرو از جک استفاده کنید. اهرم را تا جایی که ماشین به اندازه‌ی کافی از سطح زمین بلند شود بچرخانید تا بتوانید چرخ جدید را روی آم قرار دهید. معمولاً در صورتی که چرخ یک یا دو اینچ از سطح زمین جدا و معلق شود، کافی است. ماشین را بیش از حد بالا نبرید. برای جدا کردن لاستیک قدیمی، تمام مهره‌های چرخ را دربیاورید و لاستیک را با احتیاط از خودرو خارج کنید.

لاستیک جدید را روی خودرو قرار دهید

لاستیک نو و سالم خود را از صندوق عقب بردارید و آن را در مقابل سایر لاستیک‌های روی خودرو قرار دهید. ابتدا سوراخ‌های چرخ را تنظیم کنید تا بتوانید آن را یکجا و بدون چرخاندن و تکان دادن مستقیماً جا بزنید و روی ماشین قرار دهید. هنگامی که چرخ در موقعیت مناسب خود قرار داده شد، همه‌ی مهره‌های آن را سر جای خود بگذارید و با دست ببندید. در این مرحله لازم نیست مهره‌ها را تا آخر محکم کنید. اجازه دهید تا ماشین از جک پایین بیاید و کاملاً در جای خود ثابت شود، سپس مهره‌ها را سفت نمایید.

هنگامی که می‌خواهید لاستیک قدیمی را از روی ماشین بردارید یا لاستیک جدید را روی آن قرار دهید، باید پشتتان صاف و بدون پیچ و تاب باشد. پاهای خود را طوری قرار دهید که حداکثر پایداری را ایجاد نماید. شما همچنین نباید بیش از حد خم شوید، چرا که دچار آسیب در ناحیه کمر خواهید شد.

ماشین را پایین آورده و جک را بردارید

تا زمانی که وزن ماشین روی لاستیک جدید قرار بگیرد، جک را پایین بیاورید و سپس آن را بردارید. اکنون زمان آن رسیده است تا مهره‌ها را کاملاً محکم کنید. یکبار دیگر از وزن بدن خود استفاده کنید ( نه فقط از قدرت دست)، و هنگام محکم کردن مهره‌ها، آچار چرخ را موازی با زمین نگه دارید.

آچار چرخ، جک و لاستیک پنچر را به درستی در صندوق عقب قرار دهید. لاستیک کهنه را در صندوق عقب رها نکنید: آن را محکم ببندید تا در هنگام رانندگی سر نخورد.

و در آخر، حالا که به جاده برگشته‌اید به یاد داشته باشد که لاستیک خود را تعمیر نمایید تا همیشه یک زاپاس برای مواقع ضروری داشته باشد.

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد .

نظرات کاربران 0

*
*