فروش اقساطی خودرو چگونگی نگهداری از خودرویی که در پارکینگ خوابیده است - کار ویترین

چگونگی نگهداری از خودرویی که در پارکینگ خوابیده است

چگونگی نگهداری از خودرویی که در پارکینگ خوابیده است

اگر شما هم خیلی اهل راندن خودرو نیستید، به احتمال زیاد خودرویی در پارکینگ‌تان وجود دارد که چندین هفته‌ است که زیاد رانده نشده یا شاید هم اصلا از جایش تکان نخورده است. دلایل مختلفی می‌توانند باعث شوند که خودروی شما برای مدت‌های طولانی بی استفاده باقی بماند: پاندمی کنونی، توقف رانندگی فصلی (برای افراد ساکن در مناطق سردسیر) و سفرهای طولانی مدت. خودروها دوست ندارند برای مدت‌های طولانی بیکار بمانند و به قدیمی و جدید بودن آن ربطی ندارد. حتی زمانی که خودرو استفاده نمی‌شود، همچنان نیاز به تعمیر و نگهداری منظم و حداقل توجه گاه به گاه دارد تا وقتی آن را دوباره به جاده بردید، از ایجاد مشکلات جلوگیری شود.

در اینجا نکاتی برای نگهداری خودروی خوابیده‌تان در وضعیت مطلوب ارائه شده است.

لاستیک‌هایتان را سالم نگه دارید: از ساییدگی و پوسیدگی آن جلوگیری کنید

فشار باد لاستیک‌ها را مرتبا چک کنید و اطمینان حاصل کنید که با توصیه‌ی کارخانه مطابقت دارند. باد لاستیک‌ها در طول زمان خالی می‌شود. البته لاستیک‌های پر شده با نیتروژن نشتی کمتری نسبت به لاستیک‌هایی پر شده با هوا دارند. به خاطر داشته باشید که اگر خودرو به مدت ۳۰ روز حرکت نکند، لاستیک‌های آن بسته به ترکیب و ساختارشان، در سطح تماس با زمین دچار ساییدگی می‌شوند. بنابراین اگر می‌توانید، خودرو را کمی عقب و جلو کنید تا از ساییدگی لاستیک‌ها جلوگیری شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از وسایلی مانند خرک، کمی از وزن وارده روی چرخ‌ها را بکاهید. اگر لاستیک‌ها قدیمی‌اند، مراقب پوسیدگی، ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن، متورم شدن و تغییر رنگ ناشی از عمر زیاد لاستیک باشید. اگر خودرویتان را در فضای آزاد یا در جایی که پنجره دارد نگهداری می‌کنید، لاستیک‌ها را بپوشانید تا اشعه فرابنفش به آن‌ها آسیب نزنند. در هر صورت، پیش از بردن خودرو به جاده، لاستیک‌ها را به دقت بررسی کنید.

چه زمانی باید روغن را تعویض کنید؟

اگر خودرویتان را به طور منظم نمی‌رانید، روغن موتور آن ممکن است به دلیل نوسانات دما فاسد شود. روغن موتور خودروی خوابیده را به جای کیلومترهای کارکرد، باید بر اساس زمان سپری شده تعویض کنید. روغن موتور را هر شش ماه یک بار عوض کنید. این زمان ربطی به کیلومترهای کارکرد ندارد و حتی اگر خودرو مسافت بسیار کمی را طی کرده باشد، تعویض روغن باید انجام شود. اگر خودرویتان را در زمان نگهداری گهگاهی روشن می‌کنید یا آن را می‌رانید، حتما این تعویض روغن را انجام دهید. اگر هم خودرویتان در حین نگهداری به کلی روشن نمی‌شود، بهتر است که روغن موتورش را پیش از اولین استارت عوض کنید.

سوخت‌تان تا چه مدت سالم می‌ماند؟

رانندگانی که قصد دارند از خودرویشان برای مدت‌های طولانی استفاده نکنند، باک بنزین را باید از قبل پر کنند. این کار باعث می‌شود که میعانات ناشی از تغییرات آب و هوا داخل باک کاهش پیدا کند. اگر باک پر باشد، بنزین باید تا ۶ ماه دوام بیاورد. یک باک پر گازوئیل ۶ ماه تا یک سال می‌تواند دوام بیاورد. E85 سریعتر فاسد می‌شود، به ویژه اگر درصد الکل آن بالاتر باشد و اگر به طور منظم رانندگی نکنید، کمتر از ۶ ماه دوام می‌آورد. استفاده از یک مکمل سوخت مخصوص برای نگهداری از خودروی خوابیده گزینه‌ی مناسبی برای نگهداری‌ کوتاه مدت است، اما اگر قرار است که خودرویتان برای مدت‌های بسیار طولانی استفاده نشود، بهتر است که باک و شیلنگ‌های بنزین کاملا خالی شوند زیرا هر مکملی هم که به بنزین اضافه کنید، در نهایت فاسد خواهد شد. تخلیه‌ی بنزین می‌تواند خطرناک باشد بنابراین حتما بنزین را به روش درستی تخلیه کنید و بنزین تخلیه شده را به درستی دور ریخته یا ذخیره کنید.

تسمه‌ها و شیلنگ‌های لاستیکی موتور تا چه مدت دوام می‌آورند؟

تسمه‌های موتور و قطعات لاستیکی دیگر زیر کاپوت خودرو در نهایت خراب می‌شوند اما زمان خراب شدن قطعات بسیار متغیر است. انتظار می‌رود که اکثر تسمه‌ها و شیلنگ‌ها برای مدت‌های طولانی سالم بمانند ولی مانند سایر قطعات خودرو، عدم استفاده از آن‌ها باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. برخی از این موارد به این بستگی دارند که وضعیت قطعات خودرو از قبل چگونه بوده است. لاستیک می‌تواند خشک شده و ترک بخورد و باعث نشتی یا ضعیف شدن تسمه‌ها بشود. ما پیشنهاد می‌کنیم که این موارد را پیش از پارک کردن خودرو و دوباره، پیش از بیرون آوردن آن از پارکینگ بررسی کنید.

چگونه باتری خودرویتان را سالم نگه دارید؟

مانند سایر موارد این لیست، نحوه‌ی نگهداری باتری نیز بستگی به این دارد که خودرو را در زمان نگهداری می‌رانید یا اینکه به کلی آن را روشن نمی‌کنید. اگر هر چند وقت یک بار خودرو را روشن می‌کنید یا آن را می‌رانید، ممکن است باتری به نگهداری اضافه نیازی نداشته باشد. یک رانندگی کوتاه (به حدی که روغن موتور به دمای مناسبش برسد تا هرگونه میعان در روغن تبخیر شود) کافیست تا باتری شارژ شده و روغن موتور سالم بماند. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، استفاده از یک شارژر قطره‌ای جایگزینی عالی است. ما توصیه می‌کنیم که از شارژرهای کنترل شده توسط ریزپردازنده استفاده کنید. این شارژرها نوع باتری خودرویتان را تشخیص می‌دهند تا بتوانند آن را به طور مناسب شارژ کنند. اگر باتری AGM یا لیتیوم یونی دارید، حتما دقت کنید که از یک شارژر مناسب استفاده کنید.

معمولا می‌توان باتری را در جای خودش رها کرد. بسیاری از شارژرهای قطره‌ای دارای اتصالات سریع هستند و به راحتی جدا می‌شوند تا بتوان از خودرو استفاده کرد. شما همچنین می‌توانید باتری را جدا کرده و آن را در یک مکان مناسب‌تر شارژ کنید. یک نکته درباره‌ی باز کردن باتری: پیش از باز کردن باتری حتما به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید، به خصوص اگر سیستم صوتی خودرویتان یک کد امنیتی دارد که پس از قطع شدن برق خودرو لازم است آن را وارد کنید تا کار کند. البته باتریتان کامل شارژ می‌شود، اما ممکن است نتوانید کد امنیتی را زودتر پیدا کنید و در نتیجه از گوش دادن به آهنگ محروم می‌شوید.

عدم استفاده از ترمز دستی

سعی کنید از ترمز دستی استفاده نکنید

دلیلش این است که با گذر زمان و در رطوبت بالا، بعضی از ترمز دستی‌ها قفل می‌شوند. اگر قرار است که برای مدتی خودرویتان را نرانید، از ترمز دستی استفاده نکنید و به جای آن از قفل چرخ استفاده کنید. هر کاری که انجام می‌دهید، فقط اطمینان حاصل کنید که خودرو به درستی و به طور ایمن در جایش قرار گرفته است.

جوندگان علاقه دارند زیر کاپوت خودروهای خوابیده لانه درست کنند. معمولا یک ماده‌ی عایق صدای پارچه مانند وجود دارد که می‌توانند آن را پاره کنند و یک خانه‌ی کوچک برای خودشان درست کنند. آن‌ها می‌توانند فندق و گردو و سایر خوردنی‌های مورد علاقه‌شان را درون لانه بیاورند که این باعث کثیف شدن خودرو شده و ممکن است خطر آتش‌سوزی ایجاد کند. آن‌ها گاهی اوقات سیم‌ها را می‌جوند که به شدت می‌تواند به خودرو آسیب بزند. دفع‌کننده‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما بعضی افراد روی استفاده از نفتالین و روغن نعناع فلفلی شدیدا اصرار دارند. اگر از این دو استفاده می‌کنید، آن‌ها را در نزدیکی قسمت پایینی شیشه جلو قرار ندهید زیرا وقتی که کولر خودرو را روشن می‌کنید، هوا از این قسمت به درون کابین کشیده می‌شود و ممکن است که بوی نامطبوع این دفع‌کننده‌ها کابین را پر کند.

یک چادر خودرو بخرید

چادر خودرو می‌تواند رنگ خودرویتان را در برابر خراش‌های تصادفی و گرد و غبار ساینده و لاستیک‌ها و داخلی خودرو را در برابر آسیب‌های اشعه فرابنفش حفظ کند. این چادرها به خصوص در فضای بسته عالی عمل می‌کنند. در فضای بسته می‌توانید از چادرهای سبک‌تر استفاده کنید که هم نرم‌تر و هم ارزان‌ترند. اگر خودرویتان را در فضای باز نگهداری می‌کنید، بهتر است که یک چادر محکم‌تر خریداری کنید که نسبت به آب و هوا و اشعه‌ی فرابنفش مقاوم باشد. به خاطر داشته باشید که باد می‌تواند چادر خودرو را به اطراف بچرخاند، که این ممکن است به رنگ خودرویتان آسیب بزند. برای جلوگیری از این مشکل، چادر را به خوبی سفت کنید.

مقوا دوست شماست

آن دسته از ما که خودروهای قدیمی‌تری داریم و خودروهایمان نشتی روغن بیشتری دارند، این ترفند را به خوبی می‌دانیم: قرار دادن تکه‌های جعبه‌ی مقوایی زیر خودرو یک راه عالی برای ردیابی نشتی‌ها است. برخی از مایعات خودرو ممکن است به سختی در کف گاراژ دیده شوند. روغن موتور معمولا قابل مشاهده است اما آب رادیاتور و روغن گیربکس ممکن است کمی سخت‌تر دیده شوند. یک جعبه‌ی مقوایی تقریبا رایگان است. با استفاده از مقوا می‌توانید چکه‌ها را ببینید و محل نشتی‌ها را پیدا کنید. یک ظرف چکه‌گیر روغن نیز همین کار را انجام می‌دهد. اگر گاراژ شما کفپوشی فانتزی دارد که می‌خواهید آن را تمیز نگه دارید، محصولات تخصصی‌تر دیگری نیز وجود دارد.

نمی‌توانید تشخیص دهید که این مقوا چقدر مایع جمع‌ کرده است؟

پیش از اینکه خودرویتان را بعد از یک خواب عمیق به جاده ببرید، سطح مایعات آن را بررسی کنید و در صورت نیاز، روغن موتور آن را پیش از استارت عوض کنید. موتور را گرم کنید و سطح روغن موتور را با استفاده از گیج روغن چک کنید. همچنین می‌توانید سطح روغن گیربکس خودرو و همچنین فشار باد و وضعیت لاستیک‌ها را بررسی کنید. شیلنگ‌ها و تسمه‌ها را نیز به صورت چشمی بررسی کنید.

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد .

نظرات کاربران 0

*
*