فروش اقساطی خودرو هرگز اجازه ندهید لاستیک‌هایتان کم باد شود - کار ویترین

هرگز اجازه ندهید لاستیک‌هایتان کم باد شود

هرگز اجازه ندهید لاستیک‌هایتان کم باد شود

بسیاری از رانندگان به فشار باد لاستیک‌ها توجه نمی کنند چه رسد به اینکه نگران فشار کم لاستیک باشند، اما چک کردن باد لاستیک ضرورت دارد. باد کردن ناکافی لاستیک ها عمر لاستیک‌های خودروی شما را کوتاه می‌کند، بر عملکرد خودروی شما تأثیر منفی می‌گذارد و حتی باعث خرابی لاستیک می‌شود. باید حتما از کاهش بیش از حد فشار لاستیک خود جلوگیری کنید.

فشار کم لاستیک می تواند باعث ترکیدن شود. هر کسی که تا به حال دچار بدبختی ترکیدن لاستیک شده است، می داند که چقدر می‌تواند آسیب‌زا باشد. وقتی فشار هوا خیلی پایین می‌آید، دیواره‌های کناری لاستیک بیشتر خم می‌شوند و گرما در داخل لاستیک جمع می‌شود. اگر گرمای بیش از حد شود، بخشی از لاستیک را که ترکیبی از پارچه و فولادی را که لاستیک روی آن ساخته شده است از لاشه جدا کند. اگر این اتفاق به طور ناگهانی رخ دهد، می تواند منجر به انفجار شود. این یک انفجار ناگهانی و غیرمنتظره است و می تواند باعث از دست دادن کنترل اتوموبیل شده و منجر به تصادف شود.

بیشترین احتمال وقوع این اتفاق زمانی است که در حال رانندگی با سرعت‌های بالاتر در مسیرهای بین شهری هستید. در رانندگی آرام همراه با توقف های زیاد شانس کمتری برای ترکیدن وجود دارد زیرا لاستیک به آرامی می چرخد و گرمای زیادی ایجاد نمی‌کند. با این حال، حتی در سرعت‌های پایین تر، خطراتی وجود دارد. لاستیک‌هایی که هوای کمتری در آن وجود دارد نرم‌تر هستند، راحت‌تر منحرف می شوند و با لبه تیز چاله ها راحت تر سوراخ می شود.

فشار کم لاستیک به مصرف سوخت آسیب می رساند

فشار کم لاستیک باعث بیشتر شدن مصرف سوخت می شود. به این دلیل که یک لاستیک کم باد مقاومت زیادی در برابر غلتش دارد. دوچرخه سواری را در نظر بگیرید: وقتی لاستیک‌ها به اندازه کافی با باد پر شوند، دوچرخه به راحتی حرکت می کند. اما اگر باد لاستیک ها کم باشد، تلاش شما به طور چشمگیری افزایش می یابد. اتومبیل شما هم همینطور است وقتی لاستیک ها کم باد هستند، حرکت آن انرژی بیشتری می گیرد و این صدای اضافی ناشی از کار بیشتر موتور است که سوخت بیشتری مصرف می کند. با توجه به EPA، شما می توانید در موارد خاص با اطمینان از باد شدن لاستیک های خود با فشار مناسب، مسافت پیموده شده خودروی خود را تا ۳ درصد افزایش دهید. به نظر ما این یک عدد محافظه کارانه است.

فشار کم لاستیک بر روی هندلینگ تأثیر منفی می گذارد

فشار کم لاستیک به هندلینگ اتومبیل شما نیز آسیب می رساند. وقتی لاستیک کمتر باد می‌شود دیواره‌های کناری آن بیشتر از آنچه در پیچ‌ها و ترمز طراحی شده بود خم می‌شوند. آج یعنی نقطه تماس با جاده پیچ و تاب می‌خورد. لاستیک پایداری و اصطکاک کمتری دارد. پاسخ به ورودی‌های فرمان شما کندتر و شلخته‌تر می‌شود و فواصل ترمز طولانی‌تر می‌شود. فشار کم لاستیک می تواند به ویژه در مواقع اضطراری مضر باشد، زمانی که شما سعی می کنید از تصادف جلوگیری کنید و نیاز به واکنش اتومبیل خود و اصطکاک در پیچ ها یا ترمز دارید. فشار کم لاستیک چسبندگی و واکنش لاستیک‌های شما را که به جلوگیری از تصادف کمک می کند را از بین می برد.

فشار کم لاستیک برای شما هزینه دارد

فشار کم لاستیک نیز عمر لاستیک را کاهش می دهد. از آنجایی که فشار کم لاستیک رد لاستیک یعنی جایی که لاستیک اتومبیل شما با جاده تماس پیدا می کند را مخدوش می‌کند سایش لاستیک به طور چشمگیری افزایش می‌یابد که اغلب در ساییدگی غیرعادی سنگین بر روی شانه های داخلی و خارجی لاستیک خود را نشان می دهد. این آسیب ها عمر لاستیک را کوتاه می کنند و منجر به تعویض زودهنگام این قطعه گران قیمت خودرو می شود.

آیا لاستیک های خودروی شما کم باد شده اند؟

یک راه سریع و آسان برای تشخیص کم بودن باد لاستیک خودرو وجود دارد:

  • توصیه های فشار لاستیک ارائه شده توسط سازنده اتومبیل خود را بیابید. می‌توانید آن را روی درب سمت راننده یا در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید.
  • فشار باد لاستیک های اتومبیل خود را بررسی کنید. می توانید از فشارسنج دستی استفاده کنید که با قیمت کمتر از سیصد هزار تومان در یک فروشگاه قطعات خودرو در دسترس هستند.
  • خوانش فشار لاستیک را با توصیه های خودروساز مقایسه کنید. لاستیک ها باید«سرد» باشند تا بتوانید خوانش دقیقی داشته باشید، بنابراین اندازه گیری خود را اول صبح یا حداقل سه ساعت پس از رانندگی انجام دهید.

به گفته اداره ترافیک بزرگراه ها، چک کردن فشار باد لاستیک حداقل یک بار در ماه تمرین خوبی است. همچنین توجه داشته باشید که نوسانات دما می تواند بر فشار لاستیک های شما تأثیر بگذارد. به ازای هر ده درجه کاهش دما، فشار لاستیک یک پوند کاهش می یابد. بنابراین تفاوت بین حداکثری تابستان و زمستان باعث کاهش قابل توجه فشار باد لاستیک می‌شود که دلیل خوبی دیگر برای بررسی فشار ماهانه است.

در این مرحله، ممکن است در مورد ارزش یک سیستم نظارت بر فشار باد لاستیک (TPMS) تعجب کنید. در برخی کشورها قانون فدرال، خودروسازان را ملزم می کند که یک TPMS را به عنوان تجهیزات استاندارد ارائه دهند. این قانون در سال ۲۰۰۸ در برخی کشورها اجرایی شده است، بنابراین تمام خودروهایی که ۲۰۰۸ یا جدیدتر هستند این امکانات را دارند.

TPMS در زمانی که باد لاستیک ها کم است به راننده هشدار می دهد اما این هشدار تا زمانی که فشار باد لاستیک ۲۵ درصد کمتر از پوند در هر اینچ مربع توصیه شده توسط خودروساز نباشد صادر نمی شود. این میزان کم بادی بسیار زیاد است. TPMS در مورد کم بادی خفیف تا متوسط که تأثیر کمی بر عملکرد یا مصرف سوخت دارد را هشدار نمی دهد.

حفظ فشار کافی باد لاستیک سبب می‌شود تا وسیله نقلیه مصرف سوخت، هندلینگ و ایمنی را که برای ایجاد آن ساخته شده است را ارائه دهد. چک کردن ماهیانه فشار باد خودر عملکرد اتومبیل شما را بهینه کرده و در هزینه بنزین صرفه جویی می‌کند

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد .

نظرات کاربران 0

*
*