فروش اقساطی خودرو راهنمای خرید لاستیک - کار ویترین

راهنمای خرید لاستیک

راهنمای خرید لاستیک

خرید لاستیک جدید می‌تواند یک تجربه اضطراب‌آور باشد. شما با مجموعه‌ گیج‌کننده‌ای از برندها، اندازه‌ها و انواع لاستیک‌ها روبرو می‌شوید تا از بین آنها انتخاب کنید بنابراین راحت می‌شود سردرگم شد. اما نگران نباشید: این راهنما اطلاعات ضروری را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با قیمتی که می‌خواهید بپردازید لاستیک مناسبی را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.

قبل از خرید، باید پاسخ سوالات زیر را بدانید:

  • اتومبیل من به چه نوع لاستیک‌هایی نیاز دارد؟
  • دوام لاستیک‌هایی که در نظر گرفته‌ام چند کیلومتر است ؟
  • چقدر مایلم بپردازم؟
  • آیا لاستیک هایم رو مشابه مدل قبلی تعویض کنم یا آن ها را به مدل دیگری ارتقا دهم؟

از قبل در مورد لاستیک‌ها چیزهایی دانسته و فقط می‌خواهید بهترین انتخاب‌های‌ ما را بدانید؟ موارد مورد علاقه ما در هر دسته به صورت زیر فهرست شده است. در ادامه، اطلاعات بیشتری در مورد لاستیک‌های تمام فصل، تابستانی و زمستانی پیدا می‌کنید.

لاستیک تمام فصل

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای امروزی با لاستیک‌های تمام فصل عرضه می‌شوند. این لاستیک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در طول سال و در هر شرایط آب‌وهوایی عملکرد قابل‌قبولی را در همه‌جا ارائه دهند. این به معنای سواری معقول و هندلینگ رضایت‌بخش، رانندگی آرام، چسبندگی خوب در آب و هوای مرطوب و برخی قابلیت ها در برف است. با توجه به نامگذاری تمام فصل آنها، اغلب دارندگان خودرو آنها را در زمستان در‌نمی‌آورند و انتظار دارند که لاستیک‌های آنها تمام اصطکاکی که در جاده‌های برفی و یخ زده مورد نیاز است را داشته باشند. اما اکثر لاستیک های تمام فصل در برف ضعیف هستند. لاستیک‌های زمستانی اختصاصی که به عنوان لاستیکهای برفی نیز شناخته می‌شوند، هنگام باریدن برف اصطکاک بسیار بهتری دارند.

در حال حاضر لاستیک‌های تمام فصل دو زیرمجموعه اصلی دارند: تمام فصل با عملکرد بالا و تمام فصل گرند تورینگ. لاستیکهای تمام فصل با عملکرد بالا هندلینگ تیزتری نسبت به لاستیکهای تمام فصل «استاندارد» ارائه می‌کنند. آن‌ها با اطمینان بیشتری در جاده حرکت کرده و حس اسپرت‌تری در رانندگی دارند که معمولا به قیمت اصطکاک کمتر برای آب و هوای زمستانی تمام می‌شود. این لاستیک‌ها برای خودروهای اسپرت‌تر و رانندگان تهاجمی‌تر در نظر گرفته شده‌اند. لاستیک‌های تمام فصل گرند تورینگ ظاهر ضعیف‌تری نسبت به لاستیک های تمام فصل با عملکرد بالا دارند اما به قیمت نداشتن برخی از قابلیت‌های هندلینگ تمام می شود.

اخیراً زیرمجموعه‌ای از لاستیک‌های تمام فصل گرند تورینگ بیرون آمده‌اند که آن‌ها را لاستیک‌های «all-weather» می‌نامیم. این لاستیک‌ها دارای ویژگی اصطکاک برفی هستند که تقریباً با لاستیک‌های مخصوص زمستان قابل مقایسه است در حالی که در سایر مناطق عملکردی مشابه لاستیک‌های تمام فصل معمولی را ارائه می دهند. آنها با نماد دانه برفی داخل یک کوه که روی دیواره جانبی لاستیک قرار می‌گیرد متمایز می‌شوند.

لاستیک‌های تابستانی

در نام این لاستیک ها یک اشتباه وجود دارد. چون اسم درست این لاستیک «سه فصل» است. لاستیک‌های تابستانی به طور خاص برای ایجاد اصطکاک در هوای خشک و مرطوب در هوای معتدل یا گرم طراحی شده اند. آنها واکنش فرمان را تیزتر می کنند، اصطکاک در پیچ ها را تا ده برابر افزایش می دهند و وسیله نقلیه شما را در فاصله بسیار کمتری متوقف می کنند. اما این کار را با هزینه انجام می شود: اکثر لاستیک های تابستانی فقط در دمای حدود ۴۰ درجه فارنهایت و بالاتر به خوبی کار می کنند. از آنجایی که دمای بیرون به سمت انجماد می‌رود رفتار لاستیک‌ها شلخته و ناسازگار می شود. آنها بخش زیادی از قدرت خود را از دست می دهند تا جایی که انگار در یک جاده خیس یا حتی یخ زده هستند. رانندگان زیادی بودند که سوار بر خودروی قدرتمند خود بوده و از حساسیت دمایی لاستیک‌های تابستانی خود بی خبر بودند و در نتیجه کنترل خود را از دست داده و در یک روز سرد تصادف کرده‌اند.

لاستیک تابستانی مانند لاستیکهای تمام فصل انواع مختلفی دارند. ما این لاستیک‌ها را به سه گروه اصلی تقسیم می‌کنیم: عملکرد فوق‌العاده بالا در بدترین شرایط و به دنبال آن عملکرد حداکثری و عملکرد فوق‌العاده. لاستیک‌های تابستانی روی خودروهایی مانند پورشه، کوروت، مرسدس-AMG و موستانگ عرضه می‌شوند.

لاستیک های زمستانی

لاستیکهای زمستانی که در گذشته «لاستیک های برفی» نامیده می شدند برای ایجاد حداکثر اصطکاک در برف و در شرایط لغزنده زمستانی طراحی شده‌اند – و اصطکاک آنها در این شرایط با هیچ دسته دیگری از لاستیک‌ها مطابقت ندارد. حتی یک وسیله نقلیه تمام چرخ متحرک روی لاستیک‌های تمام فصل نمی تواند با قابلیت توقف یا چرخش یک وسیله نقلیه دو چرخ متحرک مشابه مجهز به چهار لاستیک زمستانی برابری کند. نکته ای که خود ما در آزمایش لاستیک‌های زمستانی ثابت کرده‌ایم.

لاستیک‌های زمستانی طوری طراحی شده‌اند که در ماه‌هایی که هوا سرد است به خوبی کار می‌کنند اما پس از گرم شدن هوا به خوبی لاستیک‌های تمام فصل یا تابستان کار نمی‌کنند. اگر در جایی زندگی می کنید که سالانه برف می‌بارد آنها باید به عنوان مجموعه دوم لاستیک برای وسیله نقلیه شما در نظر گرفته شوند. ما همه وسایل نقلیه آزمایشی طولانی مدت خود را با لاستیک‌های زمستانی تطبیق می دهیم و آنها ارزش خود را بارها ثابت کرده‌اند.

چرا از لاستیک‌های زمستانی استفاده کنیم؟ اگر در استان های سرد زندگی می کنید، توصیه می کنیم مجموعه ای از لاستیک های زمستانی را خریداری کنید. آج‌های عمیق آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که باعث می‌شود اصطکاک به طول قابل توجهی بهبود یابد و آنها همیشه کار می‌کنند. در هنگام رانندگی در برف، احساس امنیت و آرامش بیشتری دارید. خرده‌فروش‌ها مجموعه‌ای از لاستیک‌های برفی که روی رینگ های فولادی نصب شده را به شما می‌فروشند که می‌توانید هنگام فرا رسیدن زمستان آن‌ها را تعویض کنید.

اندازه لاستیک و سایر عوامل

اکثر مصرف کنندگان مایلند تا لاستیک‌های فرسوده خودروی خود را با چیزی که از نظر اندازه و قابلیت معادل گزینه قبلی است جایگزین کنند. به نظر خیلی درست میاد؛ اتومبیل شما طوری طراحی شده است که بر اساس نوع و اندازه لاستیک‌هایی که در آن قرار دارد کار کند، بنابراین نصب یک مجموعه جایگزین مشابه یا مشابه عملکرد و ایمنی را که وسیله نقلیه شما برای ارائه طراحی شده حفظ می‌کند. (بعداً به ارتقاء می‌پردازیم).

 برای اطلاع از فرآیند تصمیم‌گیری خود، باید اندازه لاستیک و حد سرعت خودرو خود را بدانید و همچنین باید در نظر بگیرید که لاستیک جدیدی که در نظر دارید چند کیلومتر دوام دارند. اغلب این اطلاعات بر روی دیواره‌های جانبی لاستیک‌هایی که در حال حاضر روی اتومبیل شما هستند چاپ شده است. همچنین در اینترنت و در نمایندگی های لاستیک موجود است. (پیشنهاد می کنیم آن منابع را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات درستی دارید.)

در اینجا نحوه خواندن مهم ترین داده‌هایی که روی دیواره لاستیک حک شده آورده شده است.

کلید: ۱) عرض لاستیک. ۲) نسبت ابعاد. ۳) تعیین لاستیک رادیال؛ ۴) قطر ۵) رتبه بار با رتبه سرعت ۶) سنگین‌ترین نقطه روی لاستیک. ۷) درجه سایش آج. ۸-۹) رتبه بندی اصطکاک و دما؛ ۱۰-۱۱) درجه بندی گل و برف یا سه قله کوه ۱۲) علامت‌گذاری خاص خودرو ۱۳) لیست مواد لاستیک و اطلاعات ساخت.

اندازه لاستیک

اگر می خواهید لاستیک‌های خود را با چیزی معادل آن تعویض کنید باید اندازه مناسب را بدانید. اندازه لاستیک‌های خودرو و کامیون های سبک معمولاً با یک سری اعداد و حروف کوتاه بیان می شود (همانطور که در تصویر بالا مشاهده می شود): ۲۴۵/۴۰-R18. عدد اول عرض لاستیک را در پهن ترین نقطه آن بر حسب میلی متر نشان می‌دهد. عدد بعد از اسلش چیزی است که به آن نسبت ابعاد می گویند، که نشان می دهد ارتفاع دیواره جانبی بر حسب درصدی از عرض چقدر است. هرچه این عدد بیشتر باشد دیواره جانبی بلندتر است. لاستیک‌های اسکوات که روی اتومبیل‌های اسپرت و اتومبیل‌های عضلانی نصب می‌شوند و لاستیک‌های سطح پایین نیز نامیده می‌شوند، نسبت ابعاد ۳۰-۴۰ دارند. سدان ها و شاسی بلندهای خانوادگی در محدوده ۴۵ تا ۶۰ یا بلندتر هستند. عدد نهایی در این سری قطر چرخ بر حسب اینچ است که لاستیک باید روی آن سوار شود. R نشان می دهد که این یک لاستیک رادیال است که تقریباً همه لاستیک های امروزی هستند.

رتبه بندی سرعت

لاستیک‌ها همچنین رتبه‌بندی سرعت دارند که نه تنها نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند با خیال راحت برای مدت زمان طولانی حرکت کنند بلکه پتانسیل عملکرد کلی لاستیک‌ها را نیز نشان می‌دهد. لاستیک‌ خودروهای با کارایی بالا نسبت به خودروهای سدان و شاسی‌بلندهای خانوادگی معمولی رتبه سرعت بالاتری دارند. امتیاز سرعت لاستیک‌های اصلی که روی خودروی شما قرار گرفته‌اند با حداکثر سرعتی که خودرو می‌تواند به آن دست یابد مطابقت دارد. این رتبه سرعت به صورت یک حرف در کد عددی الفبایی بیان می شود که بلافاصله بعد از اندازه لاستیک می آید. حروف از L تا Y متغیر هستند و محدوده سرعت حداکثر از ۷۵ مایل در ساعت تا بیش از ۱۸۶ مایل در ساعت را پوشش می دهند.

اطلاعات پوشش آج

دو داده‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند تخمین بزنید که چند کیلومتر می‌توانید از مجموعه‌ای از لاستیک‌ها انتظار داشته باشید: درجه سایش آج و گارانتی مسافت پیموده شده لاستیک. درجه ساییدگی آج به عنوان یک عدد در کناره لاستیک بعد از کلمه “Treadwear” درج شده است. هرچه این عدد بیشتر باشد، احتمال دوام لاستیک بیشتر است. اما تست هایی که برای تعیین آج استفاده می شود دقیق نیستند، بنابراین تنوع زیادی در این عدد وجود دارد.

یک راه بهتر برای سنجش عمر بالقوه لاستیک، و مقایسه طول عمر مورد انتظار لاستیک های مختلف شاید در نظر داشته باشید، نگاهی به ضمانت‌ طول عمر آج سازندگان است. بسیاری از لاستیک‌ها، اما نه همه آنها، علاوه بر ضمانت‌های کیفیت/عیوب ساخت، ضمانت‌نامه عمر آج نیز دارند. این اطلاعات را می توان به صورت آنلاین یافت. قانون کلی صنعت این است که حدود سه چهارم رانندگان متوجه می شوند که لاستیک‌هایشان حداقل به اندازه مسافت پیموده شده در گارانتی عمر آج دوام می آورند. به طور کلی، اگر لاستیک‌های شما قبل از مسافت پیموده شده تضمینی فرسوده شوند، می‌توانید برای درصد کیلومترهایی که کم کرده‌اید اعتبار دریافت کنید. سپس می‌توانید آن را برای خرید لاستیک جدید اعمال کنید.

لاستیک‌های پنچر رو

بسیاری از خودروسازان خودروهای خود را با لاستیک‌های پنچر رو کارخانه نصب می‌کنند. این لاستیک‌ها می‌توانند در مسافت‌های کوتاه با سرعت کم حتی پس از پنچری بدون هوا حرکت کنند و به شما امکان می‌دهند بدون نیاز به تعویض لاستیک پنچر کنار جاده به خانه یا تعمیرگاه برسید. اگر وسیله نقلیه شما در حالت پنچر رو قرار گرفت، می توانید آنها را با لاستیک های معمولی تعویض کنید و زاپاس حمل کنید (اما مراقب باشید که برخی از اتومبیل های مجهز به پنچر رو محفظه صندوق عقب ندارند). یا می‌توانید پنچر رو ‌های فرسوده‌تان را با مجموعه دیگری از پنچر رو ‌ها جایگزین کنید. اکنون که سیستم‌های پایش فشار باد لاستیکها تجهیزات اجباری در خودروهای جدید هستند، حتی می‌توانید پنچر رو ‌ها را روی خودرویی که در ابتدا پنچر رو نداشته نصب کنید.

لاستیک های پنچر رو معایبی دارند. دیواره‌های جانبی سفت آن‌ها، که برای بالا نگه داشتن لاستیک در هنگام تخلیه هوا لازم است، باعث می‌شود تا سواری خودرو در جاده های ناهموار به‌طور محسوسی سخت‌تر شود، اما فناوری لاستیک‌ها به طور مداوم در حال بهبود است و لاستیک‌ها تقریباً به بدی که یک دهه پیش بودند نیستند. همچنین انتخاب آنها محدودتر از لاستیک های معمولی است و پنچر‌رو ها قیمت بالایی دارند. به طور کلی توصیه ما این است که لاستیکهای معمولی را تعویض کرده و در صورت امکان، یک زاپاس یا مینی زاپاس به همراه داشته باشید.

تعویض یا ارتقا؟

یک تصمیم دیگر وجود دارد که باید بگیرید: آیا به سادگی لاستیک های خودروی خود را با چیزی معادل آن تعویض کنید یا ارتقا دهید؟

تعویض لاستیک

در اینجا باید تصمیم بگیرید: آیا می خواهید چیزی را که از ابتدا روی اتومبیل بوده را با چیزی معادل جایگزین کنید یا نبت به ارتقا آن اقدام کنید. برای مقایسه لاستیک‌ها از منابع آنلاین استفاده کنید و سپس از یکی از آنها خرید کنید یا به یک فروشگاه لاستیک محلی بروید. مزیت خرید آنلاین این است که می توانید دقیقا لاستیک‌های مورد نظر خود را تهیه کنید. فروشگاه‌های غیرآنلاین، برندهای مختلف از لاستیک‌ها را می فروشند. خرده‌فروشان آنلاین با فروشگاه‌های زنجیره‌ای لاستیک ارتباط دارند و لاستیک‌هایی را که از اینترنت خریداری کرده‌اید (یا با هزینه‌ای ناچیز) روی چرخ‌های شما نصب می‌کنند.

لاستیک های خود را ارتقا دهید

این کار پیچیده‌تر از تعویض لاستیک‌هایتان است، زیرا راه‌های مختلفی در پیش دارید. می‌توانید با جایگزین کردن لاستیکهای تمام فصل با کارایی بالا به جای یک لاستیک تمام فصل استاندارد، یک لاستیک با کارایی بالاتر با همان اندازه روی مجموعه چرخ‌های فعلی خود انتخاب کنید، البته اگر بتوانید دقیقاً متناسب با آن را پیدا کنید. یا می‌توانید مجموعه‌ای از لاستیک‌های تمام فصل تابستانی پهن‌تر و با مشخصات پایین‌تر یا با کارایی بالا را انتخاب کنید، اما این کار پیچیده‌تر است. باید بدانید که آیا لاستیک‌ها بدون ساییدگی روی سیستم تعلیق یا قسمت‌های بدنه قرار می‌گیرند یا خیر و این یک مسئله ایمنی است. در اینجا، مشاوره با یکی از کارشناس ضروری است، زیرا آنها این اطلاعات را برای بسیاری از خودروها دارند. همچنین می توانید یک انجمن آنلاین را برای مارک و مدل اتومبیل خود (در صورت وجود) بررسی کنید.

بسیاری از وسایل نقلیه را می توان با چندین لاستیک مختلف از کارخانه تهیه کرد – برای مثال پژو ۲۰۰۸ با لاستیک هایی از ۲۱۵/۵۵-R16 تا ۲۴۵/۳۰ZR-20 عرضه می شود. بنابراین شاید انتخاب چرخ هایی با قطر بزرگتر کارساز باشد. اما بدانید که نصب لاستیک با مشخصات پایین تقریباً همیشه به یک رینگ با قطر بزرگتر نیاز دارد. قطر خارجی لاستیک‌های شما باید ثابت بماند. همه چیز از سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما گرفته تا فاصله آن از زمین گرفته تا دنده آن تحت تأثیر اندازه کلی لاستیکها قرار دارد. همانطور که دیواره جانبی باریکتر می شود، چرخ باید برای جبران رشد کند. از این راهنمای اندازه استفاده کنید تا ببینید که چگونه تغییر به یک لاستیک با مشخصات پایین تر بر قطر چرخ تأثیر می گذارد.

لاستیک‌های پهن‌تر و با عملکرد بالاتر نیز می‌توانند اتومبیل را خشن‌تر کنند، سایش را سریع‌تر کنند، سر و صدای بیشتری داشته باشند و بر روی فرمان تأثیر بگذارند و احتمالاً باعث می‌شوند که مجبور به انجام اصلاحات بیشتر در فرمان در راه‌های بین شهری شوید. لاستیک‌های سطح پایین نیز احتمالاً بیشتر در معرض آسیب ناشی از چاله‌ها هستند. چیزی که ما با یکی از خودروهای مان در مدت طولانی تجربه کردیم این بود که در طی ۶۰۰۰۰ کیلومتر در جاده‌های ناهموار ما، چندین بار لاستیکمان ترکید. این لاستیک ها حتما گرانتر هستند و به علاوه شما باید یک مجموعه رینگ جدید بخرید. قبل از اینکه به سرعت تصمیم گیری کنید باید همه این مسائل را به دقت در نظر بگیرید.

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد .

نظرات کاربران 0

*
*